Strudzony wędrowcze!
Widzimy, iż korzystasz z rozwiązania typu AdBlock - my również! Jednakże to miejsce zostało stworzone przez pasjonatów jak Ty, dla Ciebie i jest Ci dostępne zupełnie free.
Abyśmy mogli ten stan rzeczy utrzymać, prosimy Cię skromnie byś dodał nasze adresy do wyjątków, celem umożliwienia wzajemnego wsparcia.
Reklamy pozostaną estetyczne i nieinwazyjne. Dziękujemy!
LogowanieGorące Dyskusje:
Graczy na Forum:
Obecnie 10 Gości oraz 3 Użytkowników Online
Partnerzy i Listy:
Neverwinter

TOP50 Gry

Katalog SEO (moderowany)

Czym różni się DDO od innych MMO? 

Charakterystyka

D&D Online a inne MMO?
D&D Online a inne MMO?

Aktualizacja: 11.07.2020r

Któż z nas czasem nie marzył...

...by stać się kimś innym, żyć w innym świecie?

MMO (Massively Multiplayer Online) to jeden z najmłodszych gatunków gier komputerowych. Narodził się prawodopodobnie z chęci stworzenia namiastki wirtualnej rzeczywistości - marzenia o grach, gdzie setki, a nawet tysiące fikcyjnych postaci żyje w innych, fantastycznych realiach. Ostatnimi czasy stało się to możliwe.

W ciągu minionej dekady rynek gier MMO rozrósł się do naprawdę masywnych rozmiarów... Konkurencja jest dziś naprawdę spora. Jak więc zdecydować, którą grę wybrać?

Najprościej byłoby poznać charakter interesującego nas MMORPG'a. Tym właśnie zajmiemy się w niniejszym artykule.

Tworzenie postaci w Dungeons & Dragons Online
Tworzenie postaci w Dungeons & Dragons Online

Trochę Historii

Szczypta historii MMODo najstarszych gier MMO należą całkowcie tekstowe MUDy (od "Multi-User Dungeons"), które o dziwo wciąż możemy znaleźć w czeluściach Internetu. Jest to już jednak taka prehistoria, że przygodę z nimi mógłbym dziś polecić tylko prawdziwym zapaleńcom. Po nich przyszedł czas na nieśmiałe próby z grafiką, aż pewnego pięknego dnia Lord British sprezentował nam spory przełom. Była to gra wizualnie przypominająca późniejsze Diablo, uznawana za "matkę wszystkich MMO" Ultima Online. Niestety dziś również bardzo sędziwa.

Po niej przyszła kolej na gry wykorzystujące grafikę 3D - Everquest i jego klony (World of Warcraft, Lord of The Rings Online), gry oparte na instancjach jak Guild Wars, Age of Conan i D&D Online, sandboxowe eksperymenty typu Darkfall, małe indie-MMO, aż dotarliśmy do gier o budżecie produkcji filmowych (Star Wars: The Old Republic).

Czym różni się DDO od innych MMO?

Nie będziemy zwlekać, czas na konkrety. Oto czego możecie spodziewać się po Dungeons & Dragons Online.

Bez obaw, łuskami czerwonego smoka wyłożyliśmy statek gildiowy ; )
Bez obaw, łuskami czerwonego smoka wyłożyliśmy statek gildiowy ; )

Gatunek: Fantasy MMORPG

Tak. Tutaj bijemy smoki ; ). Nie uświadczymy laserów ani cyberwszczepów, nie użyjemy mocy, za to pobiegamy z mieczem, powalimy fireballem tłum koboldów, a skarby wydrzemy z samego serca dziczy. Kwintesencja fantasy.

Światy fantasy w DDO

D&D Online - Forgotten Realms, Driady
D&D Online - Forgotten Realms, Driady

...osadzono w Uniwersach znanych z papierowej gry Dungeons & Dragons. Odwidzicie tu więc lokacje, którymi przechadzali się gracze z całego świata, nawet jeśli nigdy nie grali w DDO.

Mówią wam coś takie nazwy jak Forgotten Realms, Ravenloft, Greyhawk, Eberron?...

Eberron to tzw. "hi-magic setting" - magia jest w nim dość powszechna. Ale niech to Was nie zwiedzie, potężne czary spotyka się rzadko. Pełni ona rolę bardziej użytkową - od magicznych lamp po majestatyczne, napędzane mocą żywiołów sterowce. 

O Eberronie możecie poczytać w podręcznikach do Dungeons & Dragons, co nieco dowiecie się także z samej gry, lecz nie zamęczy Was ona długimi opisami. Te owszem, zdarzają się, istnieją również skomplikowane przygody, jednak w większości przypadków tekst nie jest najważniejszy.

Prócz Eberronu w D&D Online znajdziecie obecnie także spore połacie słynnego Forgotten Realms, wspaniały nowy obszar dla graczy 1-3 poziomu w świecie Greyhawk (seria dostępna bezpośrednio dzięki portalowi z Korthos Island: Keep on the Borderlends), zaś w okolicach poziomu 10-go tajemnicze mgły przeniosą Was do gotyckiego świata horroru zarządzanego przez nieumarłych, w tym mumie i wampiry: Ravenloft.

Świat dostępny dla graczy Dungeons & Dragons Online jest obecnie doprawdy ogromny i zróżnicowany. Nigdy nie zabraknie wam odmiany, ciekawych przygód, rozległych obszarów dziczy i przede wszystkim: niesamowitych przygód. Jakikolwiek klimat wam się zamarzy, znajdziecie go w DDO.

D&D Online: Ravenloft, Aasimar, kobieta
D&D Online: Ravenloft, Aasimar, kobieta

Styl i klimat rozgrywki

Granie bardziej "fabularne" polecamy raczej stałym drużynom i śmiałkom lubiącym wyzwania solo - typowa drużyna dostarczy wam tu raczej wartkiej akcji. I pamiętajcie, że owszem, DDO to tzw. "hack 'n slash", jednak w niespotykwanie klimatycznych, kipiących adrenaliną warunkach.

W tej grze liczy się wszystko. Od strony mechaniki - przygotowanie do misji, refleks i zdolność logicznego myślenia. Od strony drużyny zaś - umiejetność współpracy, znajomość niuansów i... poczucie humoru.

Model płatności

MMO Free To Play / Subskrypcja VIP

Niebieski smok chromatyczny - uwaga na obrażenia od elektryczności!
Niebieski smok chromatyczny - uwaga na obrażenia od elektryczności!

W DDO możemy pograć za darmo - niczym się nie przejmujemy, ściągamy klienta, zakładamy profil i gramy. Żadnych sztuczek.

Takie podejście oznacza pewne ograniczenia - początkowo niewiele slotów postaci, nie posiadamy również dodatkowych przygód. Darmowej zawartości ("free content") jest jednak tak wiele, że starczy nam grania na długie miesiące.

Co więcej, za osiąganie postepów w grze (przeliczanych na punkty Favor) otrzymujemy DDO Points, czyli walutę, którą inaczej musielibyśmy kupić za pieniążki. Możemy ją wydać na rozszerzenia.

Czy w DDO da się "kupić potęgę"?

Model płatności w D&D Online (bankier w Keep on the Borderlands)
Model płatności w D&D Online (bankier w Keep on the Borderlands)

Naszym zdaniem nie. Poza rozszerzenami konta i dodatkowymi scenariuszami, dostępne w DDO Store przedmioty to głównie tzw. "convenience items". Należą do nich różdżki ułatwiające podróże, przedmioty kosmetyczne oraz drogie - przez co raczej nieopłacalne - buteleczki z maną i punktami życia. Możemy tam co prawda zakupić najprostsze miecze +1, +2 itd, ale jaki w tym sens, kiedy już na początku gry zdobywamy lepsze przedmioty.

To jednak całkiem dobre rozwiązanie dla majętniejszych, którzy chcieliby nadrobić ograniczony czas, jaki mogą poświęcić na granie.

Jeżeli zaś zdecydujemy się na subskrypcję VIP (która nie jest droga), otrzymamy dostęp do niemal całego contentu, większości klas i ras postaci, oraz co miesiąc - małe kieszonkowe na drobne wydatki.

Cechy gameplay

Cooperative, Solo, Casual, Hardcore

D&D Online to przeciwieństwo powstałego później Warhammera Online (czyżby studio Mythic bało się konkurencji?). Nie liczcie więc na rozwinięte PvP, mimo że w prawie każdej karczmie istnieją areny. Nie znajdziecie tu także "ladderów PvP" ani pieczłowice zbalansowych postaci. Nieudany rzut obronny oznaczać może śmierć.

Klasy postaci utrzymano bowiem w duchu prawdziwego Dungeons & Dragons - zaprojewano je tak, by się wzajemnie uzupełniały. I nie bez powodu - granie w pojedynkę na wyższych poziomach okazuje się nie lada wyzwaniem. Dobre wsparcie okaże się nieodzowne.

Gracze Dungeons & Dragons Online
Gracze Dungeons & Dragons Online

Populacja również prezentuje się bardzo ciekawie. Niezależnie od tego, jak wyglądają statystyki, mamy wrażenie, że balans między "hardkorowcami" a "casualami" pozostał zachowany.

Hardkorowcy spędzają w DDO po kilka godzin dziennie. Casuale zaś, to gracze weekendowi i wieczorowi, nierzadko grający w stałych drużynach. Większość gildii przyjmuje oba te typy - twórcy gry postarali się wytworzyć między tymi grupami swoistą równowagę.

Sposób przedstawienia świata

Instancje publiczne i prywatne, eksploracja dziczy

Instancje - Oraz czarny smok chromatyczny...
Instancje - Oraz czarny smok chromatyczny...

Dungeons & Dragons Online to MMO świetnie dopracowanych lokacji. Większości przygód nie dało by się rozegrać w otwartym świecie - liczne pułapki, łamigłówki i labirynty po prostu nie spełniłby by swojej roli, gdyby otwarto je dla gawiedzi.

Dlatego na przygody wybieramy się do instancji, które jednak... możemy dziś otworzyć dla każdego! W takim przypadku przez kilka-kilkanaście minut po rozpoczęciu przygody inni gracze będą dołączali do twojej instancji automatycznie. Chyba że zdecydujesz się na tryb solo. Questy możemy rozgrywać z drużyną do 6. lub 12. postaci (raidy).

Przygody w D&D Online są ogromnie dopracowane, klimatyczne i sprawnie okraszone komentarzami Mistrza Podziemi, co sprawi, że wiele z nich zapamiętacie na długo.

Każdy quest możemy powtórzyć na wyższym stopniu trudności - poczynając od Solo, aż po trudności Epickie i poziomy Reaper od 1 do 10. Te ostatnie są dla prawdziwych hardkorów ; ).

W grze istnieje obecnie jednak sporo fragmentów otwartego świata - należą do nich wioski i miasta, jak począkowe Korthos, Keep on The Borderlands, przez pełen oblrzymów Gianthold i wiele innych. Są to tzw. Huby, czyli instancje otwarte, mieszcące duże ilości graczy.

W DDO znajduje się mnóstwo rozległych obszarów - zwiedzimy w nim nie tylko jaskinie, ale też lasy, góry, dżungle, pustynie...
Jeżeli jednak nie potraficie się rozstać z całkowicie otwartym światem, D&D Online nie jest grą dla Was. Warto jednak pamiętać, że większość ciekawszej rozgrywki (zwłaszcza tej sensownej), w grach takich jak World of Warcraft rozgrywa się właśnie w instancjach.

Wysoka interakcja

Z cyklu "ostatnie słowa": Uwaga na pułapki...
Z cyklu "ostatnie słowa": Uwaga na pułapki...

W D&D Online gra się bardzo dynamicznie. Jeden klik myszy to jedno uderzenie bronią, spacją wykonujemy skoki, a czary odpalamy zwykle jednym klaiwszem. Wszystko to dzieje się natychmiast.

DDO jest więc jedną z bardzo nielicznych gier MMORPG, w które gramy podobnie jak w klasyczne, single-playerowe third-person-perspective.

Sprawia to niezłą frajdę, wymaga jednak refleksu. Liczy się również taktyka, mądre wykorzystanie terenu (potwory i gracze nie przenikają przez siebie nawzajem) i rozsądnie zbudowana postać.

W D&D Online nie zapomniano o nieudanych drowach - Driderach...
W D&D Online nie zapomniano o nieudanych drowach - Driderach...

Nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo oryginalne podejście, które wielu z Was początkowo zaskoczy. Nie znajdziecie tu kolejkowania umiejętności, które stanowi trzon rozgrywki w LotrO czy WoW. Gra jest także dynamiczniejsza niż Age of Conan, a przy tym strategiczna w inny sposób niż w Guild Wars.

Podsumowując

Dungeons & Dragons Online: Eberron Unlimited to MMORPG, którego nie pomylicie z żadnym innym. Jest to dynamiczny, strategiczny third-person-perspective z masą klimatu, głębi oraz mnóstwem cech wyjątkowych. I w przypadku tej gry nie jest to mowa-trwa.

Tutaj naprawdę znajdziecie elementy, których próżno szukać we wszelkich innych grach MMO - od oprawy dźwiękowej, przez świat gry, po sposób interakcji z otoczeniem.

Jeżeli więc to, co przeczytaliście powyżej w jakiś sposób Was zaciekawiło, zachęcamy do ściągnięca DDO już teraz!

Możecie to zrobić tutaj: LINK

Posiadaczom mocniejszych komputerów polecamy w ustawieniach launchera gry wybrać opcję Hi-Resolution (ściągnie to wysoką jakość tekstur) oraz w opcjach DDO DirectX 11.

Zapraszamy również na nasz polski Discord: Discord D&D Online Polska

Naszą grupę społecznościową: Grupa D&D Online Polska

I na nasze Forum. Czekamy na Was!

 

Nasz ceniony Użytkownik Sarr jest z nami od: piątek, 07 sierpnia 2009.


Nasi Partnerzy:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ankiety DDOpl:
Jakim typem gracza mógłbyś siebie określić?
o.0 - 37.6%
Bardziej każual niż hardcore - 6.9%
Bardziej hardcore niż każual - 8.6%
Jestem każualem - 12.2%
Jestem hardcorem - 16.7%
Każualowy hardcore - 8.6%
Te określenia do mnie nie pasują - 9.4%
Ta ankieta już się zakończyła
Partnerzy i Listy:
Neverwinter

TOP50 Gry

Katalog SEO (moderowany)

Dołącz do Polskiej Społeczności Dungeons & Dragons Online!

|