Strudzony wędrowcze!
Widzimy, iż korzystasz z rozwiązania typu AdBlock - my również! Jednakże to miejsce zostało stworzone przez pasjonatów jak Ty, dla Ciebie i jest Ci dostępne zupełnie free.
Abyśmy mogli ten stan rzeczy utrzymać, prosimy Cię skromnie byś dodał nasze adresy do wyjątków, celem umożliwienia wzajemnego wsparcia.
Reklamy pozostaną estetyczne i nieinwazyjne. Dziękujemy!
Strona Główna Podstawy Zasad Skille, czyli umiejętności postaci
(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Skille, czyli umiejętności postaci

Skille  (po naszemu umiejętności), czyli to co nasza postać potrafi. Wybieramy je przy tworzeniu naszej postaci oraz przy każdym zdobytym poziomie. Ich ilość zależy od 3 rzeczy. Po pierwsze i najważniejsze - klasa, to ona decyduje o bazowej ilości punktów jaką dostaniemy. Prym tutaj wiodą Rogue (łotrzykowie), którzy otrzymują aż 8 punktów umiejętności na poziom. Z kolei Fighter otrzymuje tylko 2 punkty, gdyż nie stanowią one jego głównej siły. Po drugie o dodatkowych (bądź ujemnych) punktach decyduje nasza Intelligence (inteligencja). Do bazowej ilości dodajemy lub odejmujemy nasz modyfikator od wspomnianego atrybutu. I po trzecie Ludzie jako rasa mają premię 4 punktów umiejętności przy tworzeniu postaci oraz 1 dodatkowy punkt przy awansie na wyższy poziom.

 

Kto dostaje ile punktów przedstawia poniższa tabela:

Klasa Ilość punktów na 1 poziomie Ilość punktów na poziom
Cleric, Favored Soul, Fighter, Paladin, Sorcerer, Wizard (2 + Int mod)*4 2 + Int mod
Barbarian, Monk (4 + Int mod)*4 4 + Int mod
Bard, Ranger (6 + Int mod)*4 6 + Int mod
Rogue (8 + Int mod)*4 8 + Int mod

W D&D istnieje kilka podziałów umiejętności. PIerwszym i najważniejszym jest rodzielenia na skille klasowe i międzyklasowe. Różnica między nimi jest taka, że te pierwsze wymagają tylko jednego wydanego punktu w celu zwiększenia rangi, natomiast drugie wymagają dwóch punktów oraz zawsze będą słabsze. Maksymalna możliwa ranga jaką możemy uzyskać poprzez samo awansowanie (nie licząc różnich modyfikatorów, o nich w dalszej części artykułu) to 23 (poziom postaci + 3) dla umiejętności klasowych i 11.5 ( (poziom postaci + 3)/2 )dla międzyklasowych.

Poniższa tabela przedstawia przydział skilli do klas.

  Barbarian Bard Cleric Favored Soul Fighter Monk Paladin Ranger Rogue Sorcerer Wizard
Balance = * = = = * = = * = =
Bluff = * = = = = = = * * =
Concentration = * * * = * * * = * *
Diplomacy = * * * = * * = * = =
Disable Device X X X X X X X X * X X
Haggle = * = = = = = = * = =
Heal = = * * = = * * = = =
Hide = * = = = * = * * = =
Intimidate * = = = * = = = * = =
Jump * * = * * * = * * = =
Listen * * = = = * = * * = =
Move Silently = * = = = * = * * = =
Open Lock X X X X X X X X * X X
Perform X * X X X X X X X X X
Repair = = = = * = = = * = *
Search = = = = = = = * * = =
Spot = = = = = * = * * = =
Swim * * = = * = = * * = =
Tumble = * = = = * = = * = =
Use Magic Device = * = = = = = = * = =

Legenda:

 • *   skill klasowy
 • =   skill międzyklasowy
 • X   skill niedostępny

Drugim typem jest podział na umiejętności pasywne (działają cały czas i aktywują się wtedy kiedy trzeba) oraz aktywne (te musimy sami użyć).

Skoro mowa o umiejętnościach należy też wspomnieć o ich modyfikatorach. Mogą być one zarówno dodatnie jak i ujemne. Przede wszystkim każdy skill ma przypisany do niego atrybut (Strength, Dexterity, Constitution, Intelligence, Wisdom, Charisma), który odpowiednio modyfikuje poziom naszej umiejętności. Innym rodzajem jest Armor/Shield Check Penalty (kara za pancerz/tarcze), który zmniejsza wszystkie umiejętności ruchowe (bazujące na Strength i Dexterity). Na koniec należy wspomnieć o wszelkiego rodzaju innych modyfikator (pochodzących z czarów czy przemiotów). Te mogą być zarówno pozytywne i negatyne. Pamietajmy, że nie można używać umiejętności, dla których całkowity poziom jest poniżej 0.5 (0 lub mniej). I druga kwestia, na którą należy zwrócić uwagę - premie tego samego typu nie sumują się, ale brana pod uwagę jest najwyższa (jeśli mamy np plaszcz + 5 do Hide i pierściem +3 do Hide, to nie mamy premii +8 tylko +5).

 

Opis umiejętności:

 • Balance Balance - zwiększa szybkość odzyskiwania równowagi po powaleniu na ziemię.
 • Bluff Bluff - pozwala oszukać NPC bądź wroga czyniąc go podatnym na ataki z zaskoczenia. Pozwala także wyciągać pojedyncze potwory bez  zwracania uwagi pozostałych.
 • Concentration Concentration - zwiększa szansę na nieprzerwanie rzucania czaru po otrzymaniu obrażeń. Pozwala także na utrzymywanie Ki przez Monków.
 • Diplomacy Diplomacy - pozwala na bardziej efektywne negocjacje z NPC oraz na przekonanie wrogów do zaatakowania innych.
 • Disable Device Disable Device - pozwala na rozbrojenie pułapki (po wcześniejszym wykryciu mechanizmu). Jeżeli rzut się powiedzie pułapka jest rozbrojona, jeżeli się nie powiedzie o 4 lub mniej to można spróbwać jeszcze raz, a jeżeli się nie powiedzie o 5 lub więcej to mechanizm eksploduje i połapka pozostanie aktywna do końca. Użycie wymaga Thieves tool.
 • Haggle Haggle - pozwala negocjować lepsze ceny w sklepach.
 • Heal Heal - pozwala ustabilizować nieprzytomnych i krwawiących członków drużyny do 1 HP. Użycie wymaga Healing Kit. Wpływa także na ilość odzyskiwanego HP podczas używania Rest Shrine (liczy się postać z najwyższą rangą w party). Nie działa na rasę Warforged.
 • Hide Hide - pozwala skradać się w pobliżu potworów unikając dostrzeżenia przez nie.
 • Intimidate Intimidate - pozwala zastraszać NPC oraz nakłaniać wrogów do zaatakowania naszej postaci. Za każdą różnicę w rozmiarze otrzymujemy modyfikator +4 jeżeli jesteśmy więksi niż cel, lub -4 jeżeli jesteśmy mniejsi. Halflingowie dostaję karę -4 za mały wzrost.
 • Jump Jump - zapewnia wyższe skakanie.
 • Listen Listen - ułatwia usłyszenie nadciągających wrogów.
 • Move Silently Move Silently - pozwala skradać się w pobliżu potworów unikając usłyszenia przez nie.
 • Open Lock Open Lock - pozwala na otwarcie zamkniętych skrzyń, drzwi i innych obiektów. Użycie wymaga Thieves Tool.
 • Perform Perform - poprawia naszą zdolność inspirowania i fascynowania innych. Bardowie potrzebują tego skilla aby nauczyć się nowych Pieśni (brana jest pod uwagę tylko bazowa ranga Perform, bez żadnych modyfikatorów). 

Zdolność Barda
Poziom Perform
Fascinate 3
Inspire Courage 3
Inspire Competence 6
Suggestion 9
Inspire Greatness 12

 • Repair Repair - pozwala naprawić wyłączonego Warforged do 1 HP. Użycie wymaga Repair Kit. Wpływa także na ilość odzyskiwanego HP podczas używania Rest Shrine (liczy się postać z najwyższą rangą w party). Działa tylko na rasę Warforged.
 • Search Search - pozwala na odnalezienie ukrytych pułapek, przejść i innych obiektów. Nie ma rzutu kostą, albo coś odnajdujemy albo nie. Tylko Rogue może odnaleźć pułapki o DC ukrycia większym niż 20.
 • Spot Spot - pozwala na wyczucie ukrytych pułapek, przejść i innych obiektów. Nie ma rzutu kostą, albo coś wykrywamy albo nie. Tylko Rogue może wyczuć pułapki o DC większym niż 20.
 • Swim Swim - zwiększa szybkość pływania oraz długość wstrzymywania oddechu pod wodą.
 • Tumble Tumble - pozwala na turlanie się w celu uniknięcia ataku. Ranga powyżej 30 umożliwia wykonywanie przewrotów na boki i do tyłu, od 36 w górę także przed siebie. Aby użyć trzymamy klawisz Shift (blokowanie) i wybieramy kierunek.
 • Use Magic Device Use Magic Device - pozwala na używanie przedmiotów, których normalnie nasza klasa/charakter/rasa nie może używać.

Poniższa tabela przedstawia wszystkie dane dotyczące danego skilla.

Skill Atrybut Kara za zbroje/tarcze Aktywny / pasywny
Balance Dex Tak Pasywny
Bluff Cha Nie Aktywny
Concentration Con Nie Pasywny
Diplomacy Cha Nie Aktywny
Disable Device Int Nie Aktywny
Haggle Cha Nie Pasywny
Heal Wis Nie Aktywny
Hide Dex Tak Pasywny
Intimidate Cha Nie Aktywny
Jump Str Tak Pasywny
Listen Wis Nie Pasywny
Move Silently Dex Tak Pasywny
Open Lock Int Nie Aktywny
Perform Cha Nie Pasywny
Repair Int Nie Aktywny
Search Int Nie Aktywny
Spot Wis Nie Pasywny
Swim Str Tak Pasywny
Tumble Dex Tak Pasywny
Use Magic Device Cha Nie Pasywny

Poprawiony (niedziela, 31 stycznia 2010 12:26)

 

Nasz ceniony Użytkownik Gardianos jest z nami od: poniedziałek, 26 października 2009.


Nasi Partnerzy:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Partnerzy i Listy:
Neverwinter

TOP50 Gry

Katalog SEO (moderowany)